DEEP TALKS 24: Spencer Greenberg - Entrepreneur, Mathematician, and founder of ClearerThinking [ENG]

O čem rozhovor je?

 

In this episode of Deep Talks, I interviewed Spencer Greenberg. Spencer has PhD. from applied math, and he is the founder of Spark Wave, a startup foundry which creates software products designed to solve problems in the world on a large scale. For example UpLift, an automated app for helping people with depression.

He also founded ClearerThinking.org, which offers free tools and training programs that have been used by over 150,000 people, designed to help improve decision-making and reduce thinking biases.

Spencer's work has been featured by major media outlets such as the Wall Street Journal, the Independent, Lifehacker, Gizmodo, Fast Company, and the Financial Times.

 

Celý rozhovor

 

Další zdroje

 

Jak poslouchat podcasty?

Pro poslech podcastů je potřeba mít ve svém zařízení aplikaci, která poslech i ukládání podcastů umožňuje. K odebíraným podcastům je pak možné se dostat i offline.

  • iOS - iTunes Podcasts – zdarma, základní aplikace v rámci iTunes

  • Android - Player FM – zdarma, stáhnout zde

  • Windows Phone - Podcasts App – zdarma stáhnout zde

Pokud již aplikaci máte, klikněte sem, a mělo by se vám podařit podcast nainstalovat. Pokud ne, zkopírujte "http://deeptalks.libsyn.com/rss" a vyhledejte podcast v aplikaci manuálně.

 

Zde jsou předchozí díly